Liga III: Serie 1 2021/22 Standings - overall, home, away standings
- Overall
- Top Scorers
Group 7
# | Team | G | W | D | L | Gols | P | Form |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Resita | 18 | 16 | 2 | 0 | 61:8 | 50 |
|
2 | Cetate Deva | 18 | 13 | 1 | 4 | 37:15 | 40 |
|
3 | Pandurii | 18 | 7 | 9 | 2 | 31:14 | 30 |
|
4 | Voinţa Lupac | 17 | 8 | 5 | 4 | 32:24 | 29 |
|
5 | Viitorul Şimian | 18 | 6 | 6 | 6 | 32:33 | 24 |
|
6 | Jiul Petrosani | 18 | 6 | 5 | 7 | 19:19 | 23 |
|
7 | Progresul Ezeriș | 17 | 4 | 4 | 9 | 15:42 | 16 |
|
8 | Gilortul | 18 | 4 | 3 | 11 | 22:41 | 15 |
|
9 | Viitorul Târgu Jiu II | 18 | 3 | 4 | 11 | 13:41 | 13 |
|
10 | Armata Aurul Brad | 18 | 1 | 3 | 14 | 13:38 | 6 |
|
Relegation Round
Group 1
# | Team | G | W | D | L | Gols | P | Form |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Dante Botoşani | 18 | 12 | 4 | 2 | 25:10 | 40 |
|
2 | Foresta Suceava | 18 | 11 | 2 | 5 | 28:19 | 35 |
|
3 | Bucovina Radauti | 18 | 8 | 4 | 6 | 23:26 | 28 |
|
4 | Husi | 18 | 8 | 4 | 6 | 21:18 | 28 |
|
5 | Ceahlaul Piatra Neamt | 18 | 7 | 6 | 5 | 21:12 | 27 |
|
6 | SJ Vaslui | 18 | 6 | 6 | 6 | 22:16 | 24 |
|
7 | Şomuz Fălticeni | 18 | 6 | 6 | 6 | 16:20 | 24 |
|
8 | Stiinta Miroslava | 18 | 5 | 5 | 8 | 18:21 | 20 |
|
9 | CSM Bacău | 18 | 4 | 5 | 9 | 17:28 | 17 |
|
10 | Pascani | 18 | 0 | 4 | 14 | 17:38 | 4 |
|
Relegation Round
Group 10
# | Team | G | W | D | L | Gols | P | Form |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | FCM Baia Mare | 18 | 13 | 3 | 2 | 57:20 | 42 |
|
2 | 1910 Oradea | 18 | 12 | 3 | 3 | 43:21 | 39 |
|
3 | Someşul Dej | 18 | 11 | 2 | 5 | 41:20 | 35 |
|
4 | Sânmartin | 18 | 8 | 5 | 5 | 38:23 | 29 |
|
5 | SCM Zalău | 18 | 9 | 1 | 8 | 44:35 | 28 |
|
6 | Sportul Şimleu | 18 | 6 | 5 | 7 | 21:31 | 23 |
|
7 | CFR Cluj II | 18 | 6 | 3 | 9 | 22:26 | 21 |
|
8 | CSM Satu Mare | 18 | 4 | 6 | 8 | 24:33 | 18 |
|
9 | Somcuta Mare | 18 | 4 | 5 | 9 | 26:40 | 17 |
|
10 | Luceafarul Oradea | 18 | 0 | 1 | 17 | 6:73 | -3 |
|
Relegation Round
Group 2
# | Team | G | W | D | L | Gols | P | Form |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Otelul | 18 | 15 | 1 | 2 | 54:10 | 46 |
|
2 | CSM Focsani | 18 | 14 | 2 | 2 | 42:13 | 44 |
|
3 | Metalul Buzau | 18 | 10 | 3 | 5 | 43:19 | 33 |
|
4 | Aerostar Bacau | 18 | 9 | 4 | 5 | 32:19 | 31 |
|
5 | Sporting Liesti | 18 | 9 | 1 | 8 | 31:25 | 28 |
|
6 | Viitorul Ianca | 18 | 8 | 4 | 6 | 32:34 | 28 |
|
7 | Olimpia Ramnicu Sarat | 18 | 8 | 3 | 7 | 40:24 | 27 |
|
8 | Dinamo Bacau | 18 | 4 | 2 | 12 | 20:43 | 14 |
|
9 | Făurei | 18 | 2 | 2 | 14 | 23:57 | 8 |
|
10 | Sportul Chiscani | 18 | 0 | 0 | 18 | 12:85 | 0 |
|
Relegation Round
Group 3
# | Team | G | W | D | L | Gols | P | Form |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Afumati | 18 | 14 | 3 | 1 | 59:18 | 45 |
|
2 | Popești-Leordeni | 18 | 12 | 2 | 4 | 48:15 | 38 |
|
3 | FCV Farul Constanţa II | 17 | 9 | 3 | 5 | 43:17 | 30 |
|
4 | Agricola Borcea | 17 | 9 | 3 | 5 | 27:29 | 30 |
|
5 | Gloria Albeşti | 17 | 9 | 1 | 7 | 19:22 | 28 |
|
6 | Voluntari II | 18 | 7 | 2 | 9 | 35:24 | 23 |
|
7 | Înainte Modelu | 17 | 6 | 3 | 8 | 25:28 | 21 |
|
8 | Recolta Gheorghe Doja | 18 | 6 | 2 | 10 | 23:42 | 20 |
|
9 | CSM Fetești | 18 | 4 | 2 | 12 | 14:40 | 14 |
|
10 | Olteniţa | 18 | 1 | 1 | 16 | 12:70 | 4 |
|
Relegation Round
Group 4
# | Team | G | W | D | L | Gols | P | Form |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Progresul Spartac | 17 | 15 | 2 | 0 | 44:6 | 47 |
|
2 | Tunari | 18 | 12 | 3 | 3 | 36:16 | 39 |
|
3 | Rapid Bucuresti II | 18 | 9 | 4 | 5 | 30:23 | 31 |
|
4 | Unirea Bascov | 17 | 7 | 4 | 6 | 21:22 | 25 |
|
5 | Steaua Bucuresti II | 18 | 6 | 6 | 6 | 32:27 | 24 |
|
6 | Flacara Moreni | 18 | 6 | 5 | 7 | 23:34 | 23 |
|
7 | Dinamo Bucuresti II | 18 | 5 | 3 | 10 | 26:36 | 18 |
|
8 | Real Bradu | 17 | 5 | 3 | 9 | 19:29 | 18 |
|
9 | Academica Clinceni II | 17 | 3 | 4 | 10 | 17:30 | 13 |
|
10 | Arges Pitesti II | 18 | 1 | 4 | 13 | 12:37 | 7 |
|
Relegation Round
Group 5
# | Team | G | W | D | L | Gols | P | Form |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Odorheiu Secuiesc | 18 | 13 | 2 | 3 | 39:14 | 41 |
|
2 | Aninoasa | 18 | 10 | 7 | 1 | 48:19 | 37 |
|
3 | Olimpic Cetate | 18 | 8 | 5 | 5 | 26:21 | 29 |
|
4 | Sepsi II | 18 | 9 | 2 | 7 | 25:27 | 29 |
|
5 | Blejoi | 18 | 7 | 4 | 7 | 31:23 | 25 |
|
6 | Targu Secuiesc | 18 | 5 | 7 | 6 | 18:20 | 22 |
|
7 | Hermannstadt II | 18 | 6 | 4 | 8 | 24:38 | 22 |
|
8 | Plopeni | 18 | 4 | 5 | 9 | 24:35 | 17 |
|
9 | SR Municipal Braşov | 18 | 3 | 4 | 11 | 21:38 | 13 |
|
10 | Kids Tâmpa Braşov | 18 | 3 | 4 | 11 | 15:36 | 13 |
|
Relegation Round
Group 6
# | Team | G | W | D | L | Gols | P | Form |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Slatina | 18 | 12 | 5 | 1 | 40:9 | 41 |
|
2 | Viitorul Dăești | 18 | 12 | 3 | 3 | 30:14 | 39 |
|
3 | Alexandria | 18 | 10 | 3 | 5 | 27:17 | 33 |
|
4 | Vediţa Coloneşti | 17 | 8 | 3 | 6 | 23:23 | 27 |
|
5 | Sporting Rosiori | 17 | 6 | 6 | 5 | 25:23 | 24 |
|
6 | Filiasi | 17 | 6 | 4 | 7 | 25:27 | 22 |
|
7 | Petrolul Potcoava | 17 | 6 | 3 | 8 | 22:26 | 21 |
|
8 | CS U Craiova II | 18 | 4 | 4 | 10 | 23:23 | 16 |
|
9 | Flacăra Horezu | 17 | 4 | 3 | 10 | 14:31 | 15 |
|
10 | Minerul Costeşti | 17 | 1 | 2 | 14 | 13:49 | 5 |
|
Relegation Round
Group 8
# | Team | G | W | D | L | Gols | P | Form |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Ghiroda | 16 | 12 | 2 | 2 | 36:12 | 38 |
|
2 | Dumbrăviţa | 16 | 9 | 4 | 3 | 34:14 | 31 |
|
3 | Crişul Chişineu Criş | 16 | 9 | 2 | 5 | 22:12 | 29 |
|
4 | Șoimii Lipova | 16 | 7 | 6 | 3 | 25:18 | 27 |
|
5 | Progresul Pecica | 16 | 4 | 7 | 5 | 17:22 | 19 |
|
6 | Gloria Lunca Teuz Cermei | 16 | 5 | 4 | 7 | 18:26 | 19 |
|
7 | Pobeda Stár Bišnov | 16 | 4 | 4 | 8 | 14:22 | 16 |
|
8 | Frontiera Curtici | 16 | 3 | 5 | 8 | 15:28 | 14 |
|
9 | Avântul Periam | 16 | 1 | 2 | 13 | 12:39 | 5 |
|
10 | ACS Poli Timisoara | 0 | 0 | 0 | 0 | 0:0 | 0 |
|
Relegation Round
Group 9
# | Team | G | W | D | L | Gols | P | Form |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Hunedoara | 17 | 16 | 1 | 0 | 58:14 | 49 |
|
2 | Metalurgistul Cugir | 17 | 11 | 4 | 2 | 40:21 | 37 |
|
3 | Unirea Ungheni | 18 | 10 | 2 | 6 | 38:23 | 32 |
|
4 | Viitorul Cluj | 18 | 9 | 3 | 6 | 24:26 | 30 |
|
5 | U Craiova 1948 | 17 | 7 | 2 | 8 | 28:35 | 23 |
|
6 | Ocna Mureș | 17 | 5 | 4 | 8 | 23:34 | 19 |
|
7 | Sanatatea Cluj | 18 | 5 | 3 | 10 | 27:45 | 18 |
|
8 | Ariesul Turda | 18 | 4 | 3 | 11 | 23:30 | 15 |
|
9 | Avantul Reghin | 18 | 3 | 6 | 9 | 17:28 | 15 |
|
10 | Unirea Alba Iulia | 18 | 3 | 2 | 13 | 11:33 | 11 |
|
Relegation Round
Group 1 - 2nd Phase
# | Team | G | W | D | L | Gols | P | Form |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Bucovina Radauti | 0 | 0 | 0 | 0 | 0:0 | 0 |
|
2 | Dante Botoşani | 0 | 0 | 0 | 0 | 0:0 | 0 |
|
3 | Foresta Suceava | 0 | 0 | 0 | 0 | 0:0 | 0 |
|
4 | Husi | 0 | 0 | 0 | 0 | 0:0 | 0 |
|
Promotion Play-off
Group 2 - 2nd Phase
# | Team | G | W | D | L | Gols | P | Form |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Aerostar Bacau | 0 | 0 | 0 | 0 | 0:0 | 0 |
|
2 | CSM Focsani | 0 | 0 | 0 | 0 | 0:0 | 0 |
|
3 | Metalul Buzau | 0 | 0 | 0 | 0 | 0:0 | 0 |
|
4 | Otelul | 0 | 0 | 0 | 0 | 0:0 | 0 |
|
Promotion Play-off
Group 4 - 2nd Phase
# | Team | G | W | D | L | Gols | P | Form |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Progresul Spartac | 0 | 0 | 0 | 0 | 0:0 | 0 |
|
2 | Rapid Bucuresti II | 0 | 0 | 0 | 0 | 0:0 | 0 |
|
3 | Tunari | 0 | 0 | 0 | 0 | 0:0 | 0 |
|
4 | Unirea Bascov | 0 | 0 | 0 | 0 | 0:0 | 0 |
|
Promotion Play-off
Group 5 - 2nd Phase
# | Team | G | W | D | L | Gols | P | Form |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Odorheiu Secuiesc | 0 | 0 | 0 | 0 | 0:0 | 0 |
|
2 | Olimpic Cetate | 0 | 0 | 0 | 0 | 0:0 | 0 |
|
3 | Aninoasa | 0 | 0 | 0 | 0 | 0:0 | 0 |
|
4 | Sepsi II | 0 | 0 | 0 | 0 | 0:0 | 0 |
|
Promotion Play-off
Group 6 - 2nd Phase
# | Team | G | W | D | L | Gols | P | Form |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Alexandria | 0 | 0 | 0 | 0 | 0:0 | 0 |
|
2 | Slatina | 0 | 0 | 0 | 0 | 0:0 | 0 |
|
3 | Vediţa Coloneşti | 0 | 0 | 0 | 0 | 0:0 | 0 |
|
4 | Viitorul Dăești | 0 | 0 | 0 | 0 | 0:0 | 0 |
|
Promotion Play-off